Manualne skrzynie biegów – najczęstsze usterki

Gdyby wziąć pod uwagę opinie kierowców, to konfrontacja pomiędzy ręcznymi a automatycznymi skrzyniami biegów zazwyczaj rozstrzygnięta zostaje na korzyść tych pierwszych. Manuale uważane są za solidniejsze i mniej awaryjne, jednak nie oznacza to, że i im nie przytrafiają się awarie. Agresywny styl jazdy, przeciążenia lub wady konstrukcyjne poszczególnych elementów układu mogą przyczyniać się do powstawania usterek. Naprawa skrzyni biegów to często bardzo skomplikowany proces, dlatego lepiej nie lekceważyć żadnych nieprawidłowych objawów i niezwłocznie udać się do mechanika.

Kiedy poczujemy, że biegi w samochodzie wchodzą ciężko, pierwszą rzeczą, jaką trzeba sprawdzić jest poziom oleju. Płyn ten odpowiada za smarowanie wszystkich elementów, z czasem jednak zużywa się i wymaga wymiany. Trudności ze zmianą biegów nie muszą być spowodowane wyłącznie ubytkiem oleju. Jeżeli mimo uzupełnienia problem nie znika, warto sprawdzić również docisk sprzęgła, regulację linek i upewnić się, że pedałów nic nie blokuje (np. dywanik samochodowy).

Jeżeli przy zmienianiu biegów słychać nieprzyjemny chrzęst, może się okazać, że zużyły się synchronizatory – pierścienie, które odpowiadają za prędkość obrotową kół zębatych. Ponieważ każdy bieg posiada swój własny synchronizator, zgrzyt będzie słyszalny tylko przy wybranych pozycjach przekładni. Podobne objawy mogą dawać również zapieczone linki.

Jeżeli skrzynia pracuje bardzo głośno, to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zużycie łożyska lub kół zębatych. Tego objawu absolutnie nie należy ignorować – uszkodzone łożyska mogą prowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji, takich jak choćby zniszczenie obudowy, które wiąże się z koniecznością wymiany i bardzo kosztowną naprawą.

Dość powszechną usterką jest również wyskakiwanie biegów, które najczęściej ma związek z wyłamaniem się koła zębatego, odpowiedzialnego za daną pozycje przekładni. Problem ten może również sugerować, że uszkodzeniu uległa znajdująca się pod skrzynią biegów poduszeczka.